Mądrość i wiedza antyczna

Mądrość oznacza nade wszystko trzeźwość jasne myślenie

Z. Kubiak

Mądrość i wiedza spółczesna

Nie przyjmować nigdy żadnej rzeczy za prawdziwą zanim jej nie poznam w sposbó oczywisty jako takiej: tzn. Unikać starannie pośpiechu i uprzedzeń, nie obejmować swoim sądem niczego poza tym co się przedstawi memu umysłowi tak jasno i wyraźnie, iż nie ma żadnego powodu poddania go w wątpliwość.

Kartezjusz Rozprawa o metodzie
Myśl jest wywrotowa i rewolucyjna, destruktywna i okropna: myśl jest bezlitosna dla uprzywilejowanych, ustalonych instytucji i uspokajających zwyczajów.

Myśl jest anarchiczna i nie przestrzega prawa, jest obojętna wobec władzy i niefrasobliwa wobec sprawdzonej mądrości wieków.

Myśl zagląda w otchłanie piekła i nie czuje lęku, jak gdyby była panem Wszechświata.

Myśl jest wielka, szybka i wolna,

Jest światłem tego świata największą chwałą człowieka.

E Fromm
Kto udaje się do samego siebie, ryzykuje że spotka się z sobą. 

Zwierciadło nie komplementuje lecz wiernie pokazuje tego, kto w nie spogląda, czyli ową twarz, której nigdy nie pokazujemy światu, ponieważ zakrywamy ją personą, maską aktora. 

Ale zwierciadło leży za maską i pokazuje prawdziwe oblicze. Tak przedstawia się pierwsza próba odwagi na tej drodze wewnętrznej – próba, która wystarczy by większość ludzi odstraszyć, albowiem spotkanie z samym sobą należy do przeżyć nieprzyjemnych, których próbujemy unikać tak długo, jak długo wszystkie treści negatywne udaje się przerzucić na otoczenie. 

Jeśli człowiek jest w stanie zobaczyć własny cień i znieść wiedzę o nim wówczas pierwsza część tego zadania zostaje rozwiązana.

C G Jung. Archetyp nieświadomości zbiorowej.
Religie są podobne do robaczków świętojańskich: świecą tylko w ciemności. Pewien stopień ciemnoty jest warunkiem religii, żywiołem w którym może żyć. Lecz gdy tylko astronomia, nauki przyrodnicze, geologia, historyja, geografia i wreszcie królowa nauk, filozofia rozbłysną światłem i rozproszą ciemności, wnet  każda na cudach opierająca się religia upadnie, a filozofia zajmie jej miejsce.

A. Schopenhauer O religii. Wyd. Vis a vis k-ów 2019 str. 34.

Religie dają prawdy. Filozofia szuka prawdy czystej, niezmiernie trudnej, a może niemożliwej do osiągnięcia.
Patrz w głąb rzeczy

... Purpura cesarska to włosy jagnięcia zanurzone w krwi skorupiaka(...)

Przy wyobrażeniach rzeczy z pozoru nawet bardzo godnych zaufania należy je obnażyć i popatrzeć na ich marność a zedrzeć z nich pozorną świetność, która się chlubia. Strasznym jest bowiem oszustwem zaślepienie, a wtedy właśnie najbardziej ono omamia, gdy ci się zdaje że się zajmujesz sprawami niesłychanie ważnymi.

Marek Aureliusz
Siedmiu ci mędrców, miasto, imię i słowo podam

„Najlepsza jest miara" rzekł Kleobulosz Lindos

CHilon z Lacedemonu,Poznaj samego Siebie"

Periander co żył w Koryncie Trzeba powściągać gniew"

Pittakos z Mityleny powiadał ,, Niczego za nadto"

Solon w Świętych Atenach ,,Patrzeć na koniec życia"

Anonimowy epigramat z Antologii palatyńskiej najważniejsze sentencje największych (za Platonem) siedmiu greckich mędrców i filozofów;

Konstytucja RP. Władza publiczna musi być bezstronna religijnie i światopoglądowo

4
(1)

Preambuła Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej

W trosce o  b y t  i  przyszłość naszej Ojczyzny,
(…) my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,

(…) Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali,
(…) W Z Y W A M Y  (…) (by)  p o s z a n o w a n i e   t y c h   z a s a d  mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.

Art.  25.  Konstytucji brzmi następująco  

(…) 2.  Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej   z a c h o w u j ą   b e z s t r o n n o ś ć  w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych…

Każdy przepis, a tym bardziej przepis Konstytucji, musi mieć swoje uzasadnienie (ratio legis). Jakie jest ratio legis tego przepisu? Uzasadnieniem tego przepisu jest siła Polski a często także jej  b y t.

 Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej nie są (i nigdy nie byli) wyłącznie gorliwymi katolikami, wyznającymi i wcielającymi w życie społeczną naukę Kościoła rzymskokatolickiego. Obecna skala protestu przeciwko wyrokowi p. Przyłębskiej na prawa kobiet, a także poparcie społeczne dla tych protestów, wskazują na coś raczej przeciwnego.

 Historia uczy, że religia, wiara i sprawy światopoglądowe mogą budzić skrajne emocje – od konfliktów rodzinnych do wojen religijnych włącznie. Każdy obywatel jednak ma prawo wyznawać taki światopogląd, który uważa za słuszny. Dotyczy to także urzędnika państwowego. Każdy urzędnik reprezentuje jednak  państwo wobec obywateli. Urzędnik państwowy, w sposób wręcz bigoteryjny manifestujący swoje wyznanie i obnoszący się z nim, obciąża swoją postawą państwo, które reprezentuje.

Obywatele nie identyfikujący się (czy wręcz przeciwni) temu światopoglądowi, wyrażając wobec niego sprzeciw, wyrażają go zatem także przeciwko własnemu państwu. Historia Polski jest pełna przykładów, gdzie obciążone ideologią/religią/światopoglądem własnych królów, prezydentów czy urzędników państwo polskie traciło miłość i poparcie milionów własnych obywateli, którzy nie identyfikowali się „państwową” wiarą czy  ideologią.  Niemalże zawsze prowadziło to do katastrofy polskiej państwowości.

 Historia Polski powtarza się wciąż od nowa. Postawa najwyższych  ministrów czy prezydenta odstręcza miliony Polaków od własnego państwa i osłabia je. Taka jest właśnie „silna Polska” wg Zjednoczonej prawicy.

MSZ

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić artykuł

Wyniki 4 / 5. Ilość głosów: 1

Brak ocen. Bądź pierwszy!

Udostępnij